Japoński nóż Bunka to odmiana noża Santoku. Od Santoku różni go kształt końcówki ostrza o charakterystycznym odwróconym profilu tanto nadającym mu wyjątkową i oryginalną estetykę. Bunka jest nożem ogólnego zastosowania można go więc stosować zamiennie z Gyuto czy Santoku. Szerokie ostrze nadaje się doskonale do cięcia warzyw, a prosto ścięta końcówka jest szczególnie przydatna przy cięciu ryb i mięsa.
Nóż japońskiego mistrza Yoshimi Kato z Takefu w prowincji Fukui. Rdzeń noża wykonany jest z niezwykle twardej stali Aogami Super laminowanej stalą nierdzewną. Ta kombinacja uodparnia nóż na czynniki zewnętrzne ułatwiając ponadto jego ponowne zaostrzenie. Stal Aogami Super o twardości 63 w skali Rockwella zachowuje ostrość nawet do 4-5 miesięcy. Ręcznie kuty nóż mistrza Kato jest prawdziwym dziełem sztuki i doskonałym narzędziem.
Nóż wykończony jest w stylu kurouchi, nieszlifowany i czerniony co nadaje mu rustykalny charakter. Ośmiokątny uchwyt wykonany z drewna wiśni zakończony skuwką z pakkawood jest odpowiedni dla osób prawo i leworęcznych.
Pomimo tego, że zewnętrzne warstwy ostrza wykonane są ze stali nierdzewnej nóż po każdym użyciu należy umyć i wysuszyć gdyż rdzeń ze stali Aogami Super jest mocno reaktywny i nie jest nierdzewny.
Zewnętrzne okładziny noży Mistrza Yoshimi Kato wykonane są ze stali nierdzewnej co zapewnia pewien komfort pracy, jednak należy pamiętać, że stal Aogami Super, z której wykonany jest rdzeń noża jest stalą wysokowęglową nieodporną na korozję. Z tego względu należy pamiętać o wytarciu i wysuszeniu noża po każdym użyciu. Co pewien czas można ostrze przetrzeć specjalnym olejem do konserwacji noży lub po prostu olejem jadalnym. Tak traktowane noże Yoshimi Kato długo zachowają swój piękny choć z natury surowy wygląd.
Dodatkowo należy przestrzegać kilku zasad użytkowania japońskich noży:
Nawet tak doskonałe noże trzeba od czasu do czasu ostrzyć. Do wstępnego ostrzenia używamy kamienia o gradacji #1000, a następnie wykańczamy kamieniem o gradacji #3000. Na zakończenie można polerować nóż kamieniem o gradacji #6000, a nawet #8000 co poprawi żywotność ostrza. W zależności od intensywności użytkowania noże Yoshimi Kato utrzymują ostrość nawet do 4-5 miesięcy.
W przypadku mocno zniszczonego ostrza, np. wyszczerbienie, należy wstępnie dokonać obróbki kamieniem o gradacji #200 - #300, a następie ostrzyć zgodnie z zaleceniami powyżej.
Nikt jeszcze nie napisał recenzji do tego produktu. Bądź pierwszy i napisz recenzję.
Tylko zarejestrowani klienci mogą pisać recenzje do produktów. Jeżeli posiadasz konto w naszym sklepie zaloguj się na nie, jeżeli nie załóż bezpłatne konto i napisz recenzję.